1. Valg af ordstyrer: Søren Beierholm blev valgt.
2. Valg af referent: Per Gregaard blev valgt.
3. Valg af 2 stemmetællere: Stemmetællere vælges efter behov.
4. Bestyrelsens beretning fremlægges: Formand Carsten ” Busser” Jensen fremlagde besty-relsen beretning.
5. Det reviderede regnskab fremlægges: Kasserer Nils Mortensen fremlagde foreningen regn-skab. Foreningen regnskab blev godkendt.
6. Planer og Buget for indeværende og kommende år: I kommende år fylder Ruds-Vedbys Hi-storie 25 år den 5 juni . Men bliver ikke holdt den dag, i nyhedsbrevet til jul for I alt info omkring dette.
7. Fastansættelse af kontingent for kommende år: Det nye kontingent bliver som det tidligere vedtagne. Medlemskontingent er 150,-kr og støttekontingent 75,-kr.
8. Indkomne forslag: Ingen
9. Vedtægtsændringer er følgende: gammel tekst er skrevet med rødt skrift-forslag til ny tekst er skrevet i sort skrift, det der skal rettes er med blåt:
Stk2: Foreningen hjemsted er Hybenvej 18
Forslag: Foreningen hjemsted er Søparken1,1.sal tv 4291 Ruds Vedby
Stk. 3 Kontingent for hvert fuldgyldigt medlem er det første år 100,-kr
Forslag: for medlemmer fastsættes ved generalforsamlingen for kommende år.
Stk.6.Som Passivt medlem kan optages enhver som støtter foreningens formål.
For det første år er passivt medlemskab mindst 50,-kr.
Forslag: Som støttemedlem kan optages enhver som støtter foreningen formål.
kontingent for støttemedlemmer fastsættes ved generalforsamlingen for det kommende år.
Stk. 8 :Bestyrelsen bør ved rundskrivelser til medlemmerne orientere om foreningens aktiviteter igennem året.
Forslag: Bestyrelsen bør via hjemmeside, Facebook, e-mail orientere medlemmerne om foreningens aktiviteter gennem året.
Generalforsamlingen.
Stk. 2 Ordinær generalforsamling holdes årligt inden udgangen af marts og varslet ved almindelige breve til samtlige medlemmer senest 30 dage før generalforsamlingen.
Forslag: Ordinær generalforsamling afholdes årligt inden udgangen af marts måned og varslet via hjemmeside , Facebook , og e-mail( til dem hvis e-mail vi har) til samtlige med lemmer 30 dage før generalforsamlingen.
Stk.7. Fastsættelse af næste års kontingent for aktive og passivt medlemskab.
Forslag: Fastansættelse af næste års kontingent for medlemmer og støttemedlemmer.
Stk. 5 Ekstraordinær generalforsamling kan indkaldes, når bestyrelsen eller 1/5 af med-lemmerne ønsker det. Den skal varsles samme regler som den ordinære.
Forslag: Ekstraordinære generalforsamling kan indkaldes, når bestyrelsen elle 1/5 af medlemmerne ønsker dette. Den skal varsles samme regler som den ordinære.
Under vedtægtsændringer:
§8 Forslag til ændringer af nærværende vedtægter skal fremgå af dagsorden for den generalforsamling, hvor de agtes ændret.
Forslag : Forslag til ændringer af nærværende vedtægter skal fremgå af dagsorden for denne generalforsamling, hvor de ønskes ændret.
Dagsorden fortsætter.
10. Valg af bestyrelsen: på valg er Søren Beierholm, Per Gregaard , Birthe Sørensen og John Thomsen. Alle modtager genvalg. Samtlige kandidater blev valgt til bestyrelsen.
11. Valg af bestyrelsessuppleanter: på valg er Nina Mogensen, Karin Christoffersen og Finn Holm. Alle modtager genvalg. Samtlige kandidater blev genvalgt.
12. Valg af bilagskontrollanter: på valg Alf Weismann og Flemming Petersen-begge mod-tager genvalg. Begge kandidater blev valgt.
13.Valg af bilagskontrollant-suppleant: på valg Jan Holm, som modtager genvalg. Jan Holm blev valgt.
14 Eventuelt: Der var et spørgsmål vedr. salg af Søparken og flytning af Ruds-Vedbys Histories lokaler. Hertil blev svaret, at Sorø kommune agter at sælge Søparken, men at bygningerne ikke er sat til salg p.t